Thomson 55QG5C14 Smart TV 55" QLED 4K Ultra HD Google TV Wi-Fi Gray
Scalapay "in 3 or 4 installments"
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup available at Via A. Santovetti 60
Usually ready in 2-4 days
  • 4K Ultra HD Resolution : Crystal clear images and incredible details
  • QLED Technology : Vivid colors and superior contrast
  • Smart TV with Google TV : Easy access to thousands of apps and content
  • Built-in Wi-Fi : Seamless connectivity for streaming
  • Elegant design in grey : Fits perfectly into any environment
Display
  • Diagonal screen size: 139.7 cm (55")
  • HD Type: 4K Ultra HD
  • Display technology: QLED
  • LED Backlight: Yes
  • LED Backlight Type: Direct-LED
  • Screen shape: Flat
  • Native refresh rate: 60Hz
  • Display colors: 1 billion colors
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Display resolution: 3840 x 2160 pixels
  • Screen diagonal size (cm): 139 cm
TV tuner
  • Tuner Type: Digital
  • Digital signal format: DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Smart TV
  • Smart TV: Yes
  • Internet TV: Yes
  • Operating system included: Google TV
  • OS Version: Android 11
  • Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV): Yes
Audio
  • Number of speakers: 2
  • Output power (RMS): 20W
  • Embedded audio format: Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Surround
  • Equalizer: Yes
  • Advanced Audio Return Channel (eARC): Yes
Network connection
  • Wi-Fi: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Ethernet LAN connection: Yes
Design
  • Product color: Grey
  • Color Name: Dark Gray
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Panel mounting interface 24/5000 Panel mounting interface: 200 x 200 mm
  • Support type: Center stand
  • Support Color: Grey
Performance
  • High Dynamic Range (HDR) technology: Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10)
  • Supported Video Formats: HEVC/H.265
  • Noise reduction: Yes
  • High Dynamic Range (HDR) supported: Yes
Connectivity
  • HDMI Version: 2.0/2.1
  • Audio Return Channel (ARC): Yes
  • Ethernet LAN ports quantity (RJ-45): 1
  • USB 2.0 ports quantity: 2
  • USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity: 1
  • Optical digital audio output: 1
  • Headphone outputs: 1
  • Common interface Plus (CI+): Yes
  • HDMI Ports Quantity: 4
Management features
  • Control Type: Remote
  • Voice Control: Yes
  • Works with Google Assistant: Yes
Energy management
  • Energy efficiency class (SDR): F
  • Energy efficiency class (HDR): F
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 76 kWh
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours: 77 kWh
  • Energy efficiency scale: From A to G
Dimensions and weight
  • Width (with stand): 12260 mm
  • Depth (with stand): 281 mm
  • Height (with stand): 744 mm
  • Weight (with stand): 14.7 kg
  • Width (without stand): 12260 mm
  • Depth (without stand): 78 mm
  • Height (without stand): 712 mm
  • Weight (without stand): 18.2 kg
Packaging data
  • Packaging width: 1325 mm
  • Packaging depth: 151 mm
  • Packaging height: 843 mm