Philips Evnia 27M1C5200W00 Curved Gaming Monitor 27" Full HD 240Hz 0.5ms MPRT
Scalapay "in 3 or 4 installments"
The Philips Evnia 27M1C5200W00 is a 27-inch curved gaming monitor with Full HD resolution and 240Hz refresh rate. It offers smooth and responsive visuals for an immersive gaming experience.
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup available at Via A. Santovetti 60
Usually ready in 2-4 days
The feature that sets this Philips monitor apart is its incredible 240Hz refresh rate , which ensures smooth and responsive movements even in the most frenetic gaming scenes. Coupled with an ultra-fast 0.5ms MPRT response time, this combination virtually eliminates motion blur, giving you a competitive edge in every game.
  • 27-inch curved display : total immersion in the game
  • Full HD resolution : sharp details and brilliant colours
  • Sync Technology : Smooth gameplay without tearing
  • SmartImage HDR : Dynamic contrast for lifelike images
  • Ergonomic design : Optimal comfort during prolonged gaming sessions
Display
  • Diagonal screen size: 68.6 cm (27")
  • Display resolution: 1920 x 1080 pixels
  • HD Type: Full HD
  • Native aspect ratio: 16:9
  • Display technology: LCD
  • Panel type: VA
  • LED Backlight: Yes
  • Backlight type: W-LED
  • Touch screen: No
  • Display brightness (typical): 300 cd/m²
  • Response time: 4ms
  • Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
  • Response Time (MPRT): 0.5 ms
  • Anti-glare screen: Yes
  • Screen shape: Curved
  • Screen curvature rating: 1500R
  • Contrast ratio: 3000:1
  • Dynamic Contrast Ratio Marketing Name: Mega Infinity DCR
  • Maximum refresh rate: 240Hz
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Display colors: 16.7 million colors
  • Response time (fast): 0.5ms
  • Dot Pitch: 0.3114 x 0.3114mm
  • Pixel Density: 81.59 ppi (dots per inch)
  • Horizontal scan range: 30 - 255 kHz
  • Vertical scan range: 48 - 240 Hz
  • Visible size, horizontal: 59.8 cm
  • Visible size, vertical: 33.6 cm
  • Screen diagonal size (cm): 68.5 cm
  • DDC/CI Interface: Yes
  • Blur percentage: 25%
  • Surface hardness: 3H
  • Color depth: 8 bit
  • sRGB coverage (typical): 121%
  • NTSC coverage (typical): 98%
  • sRGB Display: Yes
Performance
  • NVIDIA G-SYNC: No
  • AMD FreeSync: No
  • VESA Adaptive Sync Support: Yes
  • Video sync component: Separate sync
  • Flicker-free technology: Yes
Multimedia
  • Built-in speakers: No
  • Built-in camera: No
Design
  • Market positioning: Gaming
  • Product color: Black
Connectivity
  • HDMI: Yes
  • HDMI ports quantity: 2
  • HDMI Version: 2.0
  • DisplayPorts Quantity: 1
  • DisplayPort Version: 1.4
  • Audio Output: Yes
  • HDCP: Yes
  • HDCP Version: 1.4/2.2
Ergonomics
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Panel mounting interface 24/5000 Panel mounting interface: 100 x 100 mm
  • Cable lock: Yes
  • Cable lock slot type: Kensington
  • Height adjustment: Yes
  • Adjustable height (max): 13 cm
  • Swivel: Yes
  • Rotation angle: -45 - 45°
  • Adjustable tilt: Yes
  • Tilt: -5 - 20°
  • Plug & Play: Yes
  • LED indicators: Operation, Stand-by
Energy management
  • Energy efficiency class (SDR): E
  • Consumption: 23.7 W
  • Power consumption (standby mode): 0.5 W
  • Power consumption (off mode): 0.3 W
  • AC input voltage: 100 - 240 V
  • AC input frequency: 50 - 60 Hz
  • Power Type: Internal
Environmental conditions
  • Operating temperature range: 0 - 40 °C
  • Temperature range: -20 - 60 °C
  • Operating humidity range: 20 - 80%
  • Operating altitude: 0 - 3658 m
  • Non-operating altitude: 0 - 12192 m
Dimensions and weight
  • Width (with stand): 611 mm
  • Depth (with stand): 236 mm
  • Height (with stand): 544 mm
  • Weight (with stand): 5.61 kg
  • Width (without stand): 611 mm
  • Depth (without stand): 83 mm
  • Height (without stand): 366 mm
  • Weight (without stand): 4.15 kg
Packaging data
  • Packaging width: 930 mm
  • Packaging depth: 188 mm
  • Packaging height: 508 mm
  • Package weight: 10 kg
Package contents
  • Stand included: Yes
  • User Manual: Yes
Sustainability
  • Does not contain: Mercury, PVC/BFR
Other features
  • Low input delay: Yes
  • Outer material finish type: Textured
  • Image enhancement: SmartImage game
  • Recyclable packaging materials: 100%