Samsung LH85BEDHLGUXEN 85" 4K Ultra HD Wi-Fi Bezel-less Commercial Display
Scalapay "in 3 or 4 installments"
The Samsung LH85BEDHLGUXEN is an 85" commercial display with 4K resolution and Wi-Fi. It delivers sharp images for 16 hours a day, ideal for digital signage in public spaces.
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup available at Via A. Santovetti 60
Usually ready in 2-4 days
  • 85" Frameless Display : Maximize visual impact in any environment
  • 4K Ultra HD Resolution : Crystal-clear images for effective communication
  • Tizen operating system : user-friendly interface for simplified management
  • Wi-Fi Connectivity : Real-time content updates
  • 16/7 Operation : Guaranteed reliability for intensive use
Display
  • Diagonal screen size: 2.16 m (85")
  • Display resolution: 3840 x 2160 pixels
  • HD Type: 4K Ultra HD
  • Touch screen: No
  • Native aspect ratio: 16:9
  • Diagonal screen size (cm): 214.7 cm
  • High Dynamic Range (HDR) supported: Yes
  • High Dynamic Range (HDR) technology: Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus)
Connectivity
  • HDMI Ports Quantity: 3
  • USB Port: Yes
  • Number of USB: 1
  • Ethernet LAN connection: Yes
  • Ethernet LAN ports quantity (RJ-45): 1
  • Wi-Fi: Yes
  • Wi-Fi Standard: Wi-Fi 5 (802.11ac)
  • Audio Return Channel (ARC): Yes
Audio
  • Built-in speakers: Yes
  • Output power (RMS): 20W
  • Audio system: 2.0 channels
  • Advanced Audio Return Channel (eARC): Yes
Design
  • Product design: Digital signage flat panel
  • Product color: Black
  • Screen shape: Flat
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Bezel Type: Frameless 3
Performance
  • Use: Commercial
  • Digital signal format: DVB-C, DVB-S2, DVB-T2
  • Hours of Service (hours/days): 16/7
  • Web browser: Yes
Energy management
  • Consumption: 225 W
  • Energy efficiency class (SDR): G
  • Energy efficiency class (HDR): G
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 166 kWh
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours: 250 kWh
  • Energy efficiency scale: From A to G
Computer system
  • Operating system included: Tizen
Dimensions and weight
  • Display width: 1901.2 mm
  • Display depth: 61.4 mm
  • Display height: 1088.4 mm
  • Display weight: 32.5 kg
Packaging data
  • Packaging width: 2075 mm
  • Packaging depth: 210 mm
  • Packaging height: 1233 mm