Alienware AW3423DWF Gaming Monitor 34" QD-OLED Curved 3440x1440 165Hz HDR
Scalapay "in 3 or 4 installments"
The Alienware AW3423DWF monitor offers a superior gaming experience with a 34-inch curved QD-OLED display with 3440x1440 resolution and 165Hz refresh rate. Total immersion and exceptional visual quality.
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup currently unavailable at Via A. Santovetti 60
Revolutionary QD-OLED technology delivers unprecedented image quality, with vibrant colors and deep blacks that bring every scene to life. The 3440x1440 resolution ensures crisp and precise details, while the 165Hz refresh rate ensures flawless gaming fluidity.
  • 34-inch curved display for total immersion
  • QD-OLED technology for brilliant colors and perfect contrasts
  • AMD FreeSync Premium Pro for seamless gaming experience
  • VESA DisplayHDR TrueBlack 400 certification for superior HDR performance
  • Elegant and modern design by Alienware
Display
  • Diagonal screen size: 86.8 cm (34.2")
  • Display resolution: 3440 x 1440 pixels
  • HD type: UltraWide Quad HD
  • Native aspect ratio: 21:9
  • Display technology: QD-OLED
  • Backlight type: LED
  • Touch screen: No
  • Display brightness (peak): 1000 cd/m²
  • Display brightness (typical): 250 cd/m²
  • Response time: 0.1ms
  • Screen shape: Curved
  • Screen curvature rating: 1800R
  • Supported video modes: 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p
  • Contrast ratio: 1000000:1
  • Maximum refresh rate: 165Hz
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Display colors: 1.07 billion colors
  • Dot Pitch: 0.23 x 0.23mm
  • Pixel Density: 110 ppi (dots per inch)
  • Horizontal scan range: 27 - 285 kHz
  • Vertical scan range: 48 - 165 Hz
  • Visible size, horizontal: 80 cm
  • Visible size, vertical: 33.7 cm
  • Visible size, diagonal: 86.8 cm
  • Diagonal screen size (cm): 86.82 cm
  • High Dynamic Range (HDR) supported: Yes
  • High Dynamic Range (HDR) technology: DisplayHDR 400
  • Standard color gamut: DCI-P3
  • Color gamut: 99.3%
  • sRGB coverage (typical): 149%
  • Dell ComfortView Technology: Yes
  • Quantum dot color technology: Yes
  • Heat Dissipation (Typical): 116.28 BTU/h
Performance
  • AMD FreeSync: Yes
  • AMD FreeSync Type: FreeSync Premium Pro
  • VESA Adaptive Sync Support: Yes
  • Flicker-free technology: Yes
  • Low Blue Light Technology: Yes
  • Smart modes: RPG, Sports
Multimedia
  • Built-in speakers: No
  • Built-in camera: No
Design
  • Market positioning: Gaming
  • Product color: Black
  • Color Name: Dark Side of the Moon
  • Feet color: Black
Connectivity
  • Built-in USB Hub: Yes
  • USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
  • USB upstream port type: USB Type-B
  • Number of upstream ports: 1
  • Number of upstream USB Type-B ports: 1
  • USB Type-A Downstream Ports Quantity: 4
  • HDMI: Yes
  • HDMI Ports Quantity: 1
  • HDMI Version: 2.0
  • DisplayPorts Quantity: 2
  • DisplayPort Version: 1.4
  • Audio Output: Yes
  • Speaker / Headphone / Output Jack: Yes
  • Headphone outputs: 1
  • HDCP: Yes
  • HDCP Version: 2.2
Network connection
  • Wi-Fi: No
Ergonomics
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Panel mounting interface 24/5000 Panel mounting interface: 100 x 100 mm
  • Optimized cable management: Yes
  • Cable lock: Yes
  • Cable lock slot type: Kensington
  • Height adjustment: Yes
  • Adjustable height (max): 11 cm
  • Rotation: Yes
  • Rotation angle: -5 - 5°
  • Swivel: Yes
  • Rotation angle: -20 - 20°
  • Adjustable tilt: Yes
  • Inclination: -5 - 21°
  • On Screen Display (OSD): Yes
  • Plug & Play: Yes
  • LED indicators: Yes
Energy management
  • Energy efficiency class (SDR): G
  • Energy efficiency class (HDR): G
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 34 kWh
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours: 36 kWh
  • Consumption: 34 W
  • Power consumption (standby mode): 0.5 W
  • Power consumption (max): 200W
  • Power consumption (off mode): 0.3 W
  • AC input voltage: 100 - 240 V
  • AC input frequency: 50 - 60 Hz
  • Input current: 3A
  • Power Type: Internal
  • European Product Register for Energy Labelling (EPREL) code: 1337447
Environmental conditions
  • Operating temperature range: 0 - 40 °C
  • Temperature range: -20 - 60 °C
  • Operating humidity range: 10 - 80%
  • Operating altitude: 0 - 5000 m
  • Non-operating altitude: 0 - 12192 m
Dimensions and weight
  • Width (with stand): 815.2 mm
  • Depth (with stand): 305.7 mm
  • Height (with stand): 415.6 mm
  • Weight (with stand): 9.29 kg
  • Width (without stand): 815.2 mm
  • Depth (without stand): 127.1 mm
  • Height (without stand): 364.1 mm
  • Weight (without stand): 6.27 kg
  • Thread width (lateral): 1.1 cm
  • Thread width (top): 6.45 mm