Philips LED Monitor 23.8" Full HD VA 75Hz 4ms V Line 241V8LA/00 Black
Scalapay "in 3 or 4 installments"
The Philips V Line 241V8LA/00 monitor offers Full HD on 23.8 inches with VA panel and 75Hz. Ideal for professionals and students, it guarantees visual comfort and superior quality.
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup currently unavailable at Via A. Santovetti 60
The Philips 241V8LA/00 stands out for its cutting-edge features:
  • VA Panel : Offers high contrast and wide viewing angles, ideal for long work or study sessions.
  • 75Hz Refresh Rate : Ensures superior fluidity in moving images, appreciated by casual gamers.
  • 4ms Response Time : Reduces motion blur, optimizing the viewing experience in dynamic scenarios.
Display
  • Diagonal screen size: 60.5 cm (23.8")
  • Display resolution: 1920 x 1080 pixels
  • HD Type: Full HD
  • Native aspect ratio: 16:9
  • Display technology: LED
  • Panel type: VA
  • Backlight type: W-LED
  • Touch screen: No
  • Display brightness (typical): 250 cd/m²
  • Response time: 4ms
  • Display surface: Matte
  • Anti-glare screen: Yes
  • Screen shape: Flat
  • Format: 16:9
  • Contrast ratio: 3000:1
  • Maximum refresh rate: 75Hz
  • Viewing angle (horizontal): 178°
  • Viewing angle (vertical): 178°
  • Display colors: 16.7 million colors
  • Dot Pitch: 0.2745 x 0.2745mm
  • Pixel Density: 93 ppi (dots per inch)
  • Horizontal scan range: 30 - 85 kHz
  • Vertical scan range: 48 - 75 Hz
  • Visible size, horizontal: 52.7 cm
  • Visible size, vertical: 29.6 cm
  • Horizontal scanning frequency: 30 - 85 kHz
  • Diagonal screen size (cm): 60.5 cm
  • DDC/CI Interface: Yes
  • Blur percentage: 25%
  • Surface hardness: 3H
  • sRGB Display: Yes
Performance
  • NVIDIA G-SYNC: No
  • AMD FreeSync: No
  • VESA Adaptive Sync Support: Yes
  • Video sync component: Separate sync, Sync-on-green (SOG)
  • Flicker-free technology: Yes
  • Low Blue Light Technology: Yes
Multimedia
  • Number of speakers: 2
  • Output power (RMS): 4W
  • Built-in speakers: Yes
  • Built-in camera: No
Design
  • Market positioning: Home
  • Product color: Black
Connectivity
  • Built-in USB Hub: No
  • VGA (D-Sub) ports quantity: 1
  • DVI Port: No
  • HDMI: Yes
  • HDMI Ports Quantity: 1
  • Audio Output: Yes
  • PC Audio Input: Yes
Ergonomics
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Panel mounting interface 24/5000 Panel mounting interface: 100 x 100 mm
  • Cable lock: Yes
  • Cable lock slot type: Kensington
  • Height adjustment: No
  • Adjustable tilt: Yes
  • Tilt: -5 - 20°
  • On Screen Display (OSD): Yes
  • Number of OSD languages: 21
  • Plug & Play: Yes
  • LED indicators: Operation, Stand-by
Energy management
  • Energy efficiency class (SDR): E
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 18 kWh
  • Consumption: 20.4 W
  • Power consumption (standby mode): 0.5 W
  • Power consumption (off mode): 0.3 W
  • AC input voltage: 100 - 240 V
  • AC input frequency: 50 - 60 Hz
  • Power Type: Internal
  • Energy efficiency scale: From A to G
  • European Product Register for Energy Labelling (EPREL) code: 422008
Environmental conditions
  • Operating temperature range: 0 - 40 °C
  • Temperature range: -20 - 60 °C
  • Operating humidity range: 20 - 80%
  • Operating altitude: 0 - 3658 m
  • Non-operating altitude: 0 - 12192 m
Dimensions and weight
  • Width (with stand): 540 mm
  • Depth (with stand): 220 mm
  • Height (with stand): 416 mm
  • Weight (with stand): 2.97 kg
  • Width (without stand): 540 mm
  • Depth (without stand): 51 mm
  • Height (without stand): 322 mm
  • Weight (without stand): 2.58 kg
Packaging data
  • Packaging width: 608 mm
  • Packaging depth: 121 mm
  • Packaging height: 415 mm
  • Package weight: 4.19 kg
  • Packaging type: Box
Package contents
  • Stand included: Yes
  • Cables included: HDMI, AC
  • User Manual: Yes
Sustainability
  • Does not contain: Mercury, PVC/BFR
Other features
  • Outer material finish type: Textured
  • Image enhancement: SmartImage
  • Recyclable packaging materials: 100%