LG Smart TV 32" Full HD LED LQ6300 Series 32LQ63006LA WebOS 22 HDR Black
Scalapay "in 3 or 4 installments"
Read more
19 May 2026 - 22 May 2026
Consegna prevista tra il 19 May 2026 - 22 May 2026 .
Pickup available at Via A. Santovetti 60
Usually ready in 2-4 days
  • Full HD 1920x1080 Resolution : Crystal clear and detailed images
  • Fifth-generation α5 processor : Intelligent video and audio optimization
  • WebOS 22 : Intuitive operating system for quick access to content
  • HDR : High dynamic range for more realistic contrasts
  • Slim and elegant design : It fits perfectly into any environment
Display
  • Diagonal screen size: 81.3 cm (32")
  • HD Type: Full HD
  • Display technology: LED
  • LED Backlight Type: Direct-LED BLUE
  • Screen shape: Flat
  • Native aspect ratio: 16:9
  • Display resolution: 1920 x 1080 pixels
TV tuner
  • Tuner Type: Digital
  • Digital signal format: DVB-S2, DVB-T2
Smart TV
  • Smart TV: Yes
  • Internet TV: Yes
  • Operating system included: WebOS
  • OS Version: 22
  • Timeshift: No
  • Apple AirPlay 2 Support: Yes
  • Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV): Yes
  • Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV) version: 2.0.1
  • Video Apps: Catch-up TV
Audio
  • Number of speakers: 2
  • Output power (RMS): 10W
  • Embedded audio format: Dolby Digital
  • Advanced Audio Return Channel (eARC): Yes
Network connection
  • Wi-Fi: Yes
  • Bluetooth: Yes
  • Ethernet LAN connection: Yes
  • Miracast: Yes
Design
  • Product color: Black
  • Color Name: Ceramic Black
  • VESA Standard Mount: Yes
  • Panel mounting interface 24/5000 Panel mounting interface: 200 x 200 mm
Performance
  • High Dynamic Range (HDR) supported: Yes
  • Remote smartphone support: Yes
  • USB Recording: No
Connectivity
  • HDMI Version: 1.4
  • Audio Return Channel (ARC): Yes
  • PC in (D-Sub): No
  • Ethernet LAN ports quantity (RJ-45): 1
  • USB 2.0 ports quantity: 1
  • Optical digital audio output: 1
  • Common Interface: Yes
  • Common interface Plus (CI+): Yes
  • HDMI ports quantity: 2
Management Features
  • On Screen Display (OSD): Yes
Energy management
  • Power consumption (standby mode): 0.5 W
  • Energy efficiency class (SDR): F
  • Energy efficiency class (HDR): G
  • Energy consumption (SDR) per 1000 hours: 26 kWh
  • Energy consumption (HDR) per 1000 hours: 37 kWh
Security certificates
  • Certification: Lativù/ Tivusat
Dimensions and weight
  • Width (with stand): 736 mm
  • Depth (with stand): 180 mm
  • Height (with stand): 464 mm
  • Weight (with stand): 4.7 kg
  • Width (without stand): 736 mm
  • Depth (without stand): 82.9 mm
  • Height (without stand): 437 mm
  • Weight (without stand): 4.65 kg
  • Stand Width: 60.6cm
Packaging data
  • Packaging width: 812 mm
  • Packaging depth: 142 mm
  • Packaging height: 510 mm